Niepamięć


Niepamięć

Autor: David Foster Wallace

Tytuł oryginalny: Niepamięć

Wydawca: W.A.B.

ISBN: 978-83-280-2743-5

Liczba stron: 384

Wymiary: 123mm x 194mm

Okładka: miękka

Tłumaczenie: Jolanta Kozak


Przejdź do sklepu

Wallace bierze na celownik jednostki, każąc im docierać do najgłębszych pokładów samoświadomości. Dziennikarz poczytnego magazynu, specjalista od reklamy, samobójca wdrapujący się na szczyt budynku, nauczyciel przeżywający na lekcji załamanie nerwowe i jego dziesięcioletni uczeń mający trudności z koncentracją – czy będąc świadkami ich dramatów, jesteśmy w stanie zrozumieć motywacje ich postępowania? Wallace z właściwą sobie chirurgiczną precyzją rozkłada na czynniki pierwsze psychikę bohaterów uwikłanych w absurdy konsumpcyjnego świata.

Książka została uznana przez „New York Timesa” za jeden ze 100 najbardziej znaczących tytułów 2004 roku.

 

Reakcje na jego [Wallace’a] opowiadania wywołują […] kontrowersje. Wielu z jego piewców z radością wita powrót do nagich emocji […]. Inni kwestionują jego dojrzałość i moralność oraz krytykują niedopracowanie niektórych historii. Te spolaryzowane opinie zdają się jednak tylko zapewniać, że Wallace nie odejdzie w zapomnienie.

„Bookmarks Magazine”

 

David Foster Wallace (ur. w 1962 roku) – jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Otrzymał Bachelor of Arts w filozofii i angielskim w Amherst College, a swoją pracę zaliczeniową na anglistyce, The Broom of the System, wydał potem jako debiut literacki. Otrzymał tytuł magistra sztuk plastycznych na University of Arizona w 1987 i krótko pracował na Uniwersytecie Harvarda. Uczył też kreatywnego pisania w Emerson College, na Illinois State University i w Pomona College. Jego druga powieść, Infinite Jest (wkrótce po polsku nakładem W.A.B.), została opublikowana w 1996 roku i stała się jedną z najważniejszych pozycji współczesnej literatury amerykańskiej. Wallace opublikował także zbiory opowiadań: Girl with Curious Hair, Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi (W.A.B. 2015) i Niepamięć oraz zbiory esejów: Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię (W.A.B. 2016) i Consider the Lobster. Nagrodzony MacArthur Fellowship, Lannan Literary Award iWhiting Writers' Award; był również członkiem Usage Panel for The American Heritage Dictionary of the English Language. Zmarł śmiercią samobójczą w 2008 roku. Jego ostatnia powieść, The Pale King, została opublikowana w 2011 roku.


Kontakt

Grupa Wydawnicza
Foksal Sp. z o.o.
Al. 3 Maja 12 00-391 Warszawa
Tel. 22 826 08 82
Faks 22 380 18 01
Email: biuro@gwfoksal.pl